close

Yabani Pırasa Şifa Kaynağı. Faydası saymakla bitmiyor. Nisan ve mart aylarında doğada kendiliğinden çıkan yabani pırasa bölgelere göre çeşitli adlarla anılıyor.

Yabani pırasa Anadolu’da çiriş, gulik otu ve sarı zambak olarak da adlandırılıyor. Çiriş (yabani pırasa,gulik otu) bir çok derde deva olarak kullanılırken, doğal antibiyotik kaynağı olarak biliniyor.  Basur, idrar söktürücü, saç kıran, egzama, çıban, sivilce ve bazı kadın hastalıklarına iyi geldiği söylenen bu yeşil yapraklı bitki, Anadolu’da dağlık ve ormanlık alanlarda yetişiyor.

Yabani Pırasa, yerel halk tarafından doğadan toplanıp pazarlarda satışa sunulmakta. Tunceli bölgesinde gulik otu olarak adlandırılan bitki örneğin Sivas’ta çiriş olarak bilinmekte.
Şifalı yönleri ile öne çıkan çiriş; otlu yemeklerde, arapsaçı gibi yanına et yakışan sebze yemeklerinde tercih edilmektedir. Çiriş,yemeğe et tadı vermesi nedeni ile vejeteryanların da büyük bir zevk ile tükettikleri gıdadır. Yabani pırasa (çiriş otu, gulik otu) veganlar için de vejeteryanlar için de vücudun ihtiyacı olan protein ve vitaminleri karşılamakta önemli rol oynar.

Türkiye’de yetişen, yerli soya da denilen yabani pırasa, kullanım alanı ve lezzet olarak soyadan çok daha fazla özelliklere sahiptir.