close

Eğitimciler YGS sorularını değerlendirdi. Ortak kanı Matematik sorularının zor olduğu ve belirleyici olacağı şeklinde.

2017 YGS’nin geçen yıla oranla daha zor olduğunu belirtilen dersane öğretmenlerine göre Türkiye’de geometri sorularının çözülebilme oranının düşük olması önemli faktör.  2017 YGS’de geometri sorularının fazla olması, Türkiye ortalamasını etkileyeceği yönünde bir durum ortaya koymakta. Problem ve geometri sorularının çokluğu süre sıkıntısı doğurmuş, soru başına öngörülen bir dakikalık sürenin yeterli olmadığı gözlendi. Problem sorularının uzun metinli ve zorluk seviyesinin yüksek olması sınav stresi ile dikkatini toparlayamayan öğrenciler için sıkıntı oluşturdu. Geometri soruları da keza adayları oldukça zorlamışa benziyor.

2017 YGS’de matematik ilk kez yeni müfredata uygun olarak soruldu. Gometri soru dağılımı değişti. 29 Matematik 11 Geometri sorusunun yer aldığı temel matematik testinde problem soruları öğrencilerimizi terletti. Problem sorularının sayısının arttığı yeni nesil, ALES tarzında soruların sorulduğu görüldü. Geometri soruları beklenen zorluk derecesinin üzerindeydi. Yeni müfredata göre ilk kez YGS’de ‘vektör’ konusundan soru çıktı. Önceki yıllarda LYS konusu olan polinom yeni müfredata göre ilk kez YGS’de çıktı. İşlem gerektiren sorular çoğunluktaydı. Müfredat dışı soru sorulmadı. Sorular genel olarak orijinal ve zorlayıcı düzeydeydi.

Geometriden 11 Soru

Adayların belirttiğine göre matematik testinde problem sorular hem fazla hem de zorlayıcıydı. Bu yıl müfredata yeni eklenen karmaşık sayılar, parabol gibi konulardan soru gelmedi. Yalnızca polinomlardan soru soruldu. Geometri dersinden 11 soru geldi ve matematik soruları kadar zorlayıcıydı.