ABD'de iki kişi ırksal nedenlerle enerji tesislerine saldırı planlamakla suçlandı

ABD’de iki kişi ırksal nedenlerle enerji tesislerine saldırı planlamakla suçlandı

ABD’de etnik veya ırksal kaynaklı aşırılık yanlısı düşüncelerle ülkedeki enerji kaynaklarına zarar verme komplosu suçlamasıyla iki kişi hakkında dava açıldı.

Maryland eyalet savcısı Erek Barron, basın toplantısında, Maryland sakini Sarah Clendaniel ve Florida’dan Brandon Clint Russel adlı şahısları elektrik trafolarına saldırı planıyla hareket etmekle suçladı.

Barron, söz konusu kişilerin Baltimore civarında “birden fazla elektrik trafo merkezini vurmak için komplo kurduğunu ve adımlar attığını” söyledi.

Clendaniel’in, Orlando merkezli “Atomwaffen” adlı neo-nazi grubunun kurucusu Russel ile temas ettiği ve eyaletteki Norrisville, Reisterstown ve Perry Hall şehirlerini, kendi ifadesiyle, “yerle bir etmek” için hareket ettiği kaydedildi.

Clendaniel ile Russel’in eylemlerini etnik ve ırksal kaynaklı aşırılık yanlısı düşünceleri nedeniyle gerçekleştirmek istediğine dikkat çekildi.

Söz konusu kişilerin, daha önce ülkenin değişik yerlerinde trafolara yönelik saldırılarla bağının olup olmadığı konusunda ise bilgi verilmedi.

ABD’nin Kuzey Carolina eyaleti Moore bölgesinde aralık başında trafo merkezine yönelik silahlı saldırı düzenlenmiş, yetkililer saldırının “kasıtlı hedef alma” eylemi olduğunu belirtmişti.

Söz konusu trafo saldırısı sonucu milyonlarca dolar hasar oluşurken, bölgedeki 45 bin kişiye de birkaç gün elektrik verilememişti.

Yerel yetkililer bölgede acil durum ilan ederek can ve mal güvenliği için 21.00-05.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı getirmişti.

Aynı şekilde, aralık sonunda Washington eyaletinin Tacoma bölgesinde dört trafo tahrip edilmiş, 14 binden fazla hane elektrik kesintisine maruz kalmıştı.

Leave a Comment